EFOP 3.3.5-17-2017-00049
EFOP 3.3.5

„ A, a, a, a farsangi napokban….”
A Görög Demeter Művelődési Ház szervezésében iskolánk 4. osztályos tanulói rendhagyó irodalomórán vettek részt, melynek témája: Farsangi népszokások. A program két részből állt. Először ismereteket szereztek a mohácsi busójárásról. Érdekes volt hallani, hogy az évente megrendezésre kerülő magyar busójárás többszáz éves múltra tekint vissza, mint télvégi ünneplés és tavaszvárás. Maga a busó szó jelentése: Ellenséget elűző rémalak; eredetileg a török ellenség elűzésére használt ijesztő álarc és álruha. A mohácsi farsangi játékok állatbőrbe öltözött ijesztő alakja.
Hagyományosan a busók férfiak, akik ijesztő jelmezeket viseltek – egyedi fából készült maszkokat és báránybőrből készült gyapjas köpenyt. Megjelennek a tömegben, kergetik egymást és viccelődnek, kisebb csínyeket követnek el az emberekkel és nagy zajt csapnak. Mindez azt szimbolizálja, hogy elüldözzék a telet.
A hagyomány megismerését követően, tanítványaink elkészítették busóálarcukat papírhulladékból. Természetesen mindenki arra törekedett, hogy minél ijesztőbb, félelmetesebb legyen az álarca. És ez remekül sikerült is! A gyerekek szeretnek maszk mögé bújni, szerepjátékokat játszani, még a szorongó gyerekek is felszabadultak ilyenkor. A délelőtti program minden pillanatát élvezték.

Kísérő pedagógusok: Nagy Imre Pálné és Zsadányi János Mihályné
image
image
image
image
image